LICHTROUTEN 2025
20 — 30 MAR 2025

LICHTROUTEN 2018
Artists: 3hund, Agustina Andreoletti, Andy Behrle, Annika Hippler, Aziz Aissaoui, Mariska de Groot / Dieter Vandoren, Ingo Wendt, joeressen+kessner, Juan Pablo Zaramella, Karim Jabbari, Katja Heitmann, Klassenkollektiv Mirko Wohlfahrt, Marek Radke, Numen / For Use, Philipp Mohr, Philipp Artus, Pierre Estève, Ralph Kistler, Robert Sochacki

Photos: Jennifer Braun

LICHTROUTEN 2013
Künstler_innen: Jürgen Albrecht, Refik Anadol, Atsara, Katharina Berndt, Cuppetelli + Mendoza, Christoph Girardet, Hartung Trenz, Joseph O. Holmes, Dieter Kiessling, Vollrad Kutscher, Jakob Mattner, László Moholy-Nagy, Klaus Obermaier, Rainer Plum, Quayola, Diana Ramaekers, Nicolas Schöffer, Robert Sochacki, Max Sudhues, Amy Youngs

Photos: Jennifer Braun

LICHTROUTEN 2010
Künstler_innen: Gudrun Barenbrock, Katharina Berndt, Ghíju Diaz de León, Ali Heshmati – Lars Meeß-Olsohn, Olga Kisseleva, Thorbjørn Lausten, Dominik Lejman, Ocubo, Stephan Reusse, RaumZeitPiraten, Sigrid Sandmann, Gebhard Sengmüller, Ursula Scherrer – Kurt Laurenz Theinert, Andrea Thembie Hannig

Photos: Claus Langer

LICHTROUTEN 2006
Künstler_innen: Agathe Argod, Gustavo Avilés, Danica Dakić, Xavier de Richemont, Erwin Döring, Tom Groll – Bettina Pelz, Jean-François Guiton, Ron Haselden, Hollands – Bos, Klasse Andreas Schulz, Thomas Köner, Mischa Kuball, Christina Kubisch, Francesco Mariotti, molitor & kuzmin, Jakub Nepraš, Stephan Reusse, Stefan Sous, Jaan Toomik, Mai Yamashita – Naoto Kobayashi

Photos: Claus Langer

LICHTROUTEN 2005
Künstler_innen: Christian Boltanski, Tom Groll – Bettina Pelz, Jeppe Hein, Klaus Obermaier, Ina Raschke, Katarina Veldhues – Gottfried Schumacher

Photos: Claus Langer

LICHTROUTEN 2004
Künstler_innen: Rochus Aust, Peter Bdrenk – Jügren Lit Fischer, Giessler – Sandamnn, Tom Groll, Sanja Ivekovic, Magdalena Jetelová, Gudrun Kemsa, Jürgen Maier, Francesco Mariotti, Achim Mohné, Neringa Naujokaite, Klaus Obermaier, Tania Ruiz Gutiérrez, Roman Signer, Katarina Veldhues – Gottfried Schumacher,  Jan van Munster, Manuel Zint

Photos: Claus Langer

LICHTROUTEN 2003
Künstler_innen: Rochus Aust, Belzner Homes, Barbara Buchholz, Yvonne Goulbier, Helga Griffiths, Tom Groll, Stefan Hofmann, Nan Hoover, Oliver Iserloh, Sabine Kacunko, Mischa Kuball, André Philip Lemke, Aurelia Mihai, Thomas Roppelt, Helmut Schweizer, Stefan Sous, Michel Verjux

Photos: Claus Langer

LICHTROUTEN 2002
Künstler_innen: Tatsuro Bashi, Danica Dakic, Tom Groll – Bettina Pelz, Klaus Geldmacher, Daniel Hausig, Georg Hartung, Hermelinde Hergenhahn, Nan Hoover, Kazuo Katase, Dieter Kiessling, Francesco Mariotti

Photos: Claus Langer, Egbert Trogemann

Back To Top